Megosztom
Csajkovszkij: Csipkerózsika
Balett két felvonásban
Charles Perrault és a Grimm testvérek meséje nyomán
Zene : Pjotr Csajkovszkij
Szövegkönyv : Ivan VSEVOLOZSZKI és Marius PETIPA
Koreográfia (eredeti) : Marius PETIPA
Koreográfia (új verzió) : Jurij GRIGOROVICS
Díszlet : Ezio FRIGERIO
Jelmez : Franca SQUARCIAPINO
Vezényel : Vaszilij SZINAJSZKI
Közreműködik a Bolsoj Színház Zenekara valamint a Bolsoj Balett szólistái és tánckara
A történet
Auróra hercegnő születésekor az gonosz Carabosse tündér szörnyű átokkal sújtja a kislányt : 16. születésnapján megszúrja az ujját és meghal. Szerencsére a jó Orgonatündér, aki még nem adta át a keresztelői jókívánságát, enyhíteni tudja az átkot : Auróra nem hal meg, csak százéves álomba merül majd, de egy herceg csókja felébresztheti. Ahogy a végzetes nap közeledik, a király és a királyné próbálja rávenni a szép Aurórát, hogy válasszon férjet magának. Nem számítanak rá, hogy a gonosz Carabosse, öregasszonynak öltözve Auróra közelébe férkőzik...
Jurij GRIGOROVICS : 1946-ban került a leningrádi balettintézetbe, majd a Kirov Ballet szólistája volt 1962-ig. 1964-ben került a Bolsoj Színházhoz, ahol művészeti igazgatóként dolgozott 1995-ig. Legfontosabb produkciói "A diótörő", "Spartacus" és a "Rettegett Iván"
Marius PETIPA ( Franciaország 1818-1910) a klasszikus balett történetében talán a legnagyobb hatású művészként tartják számon. A Szentpétervári Cári Színház első balettmestereként (1871-1903), Petipa több mint ötven balettet készített. Balettjainak nagyrészét a szakma megkerülhetetlen remekműveknek tartja. A Szentpétervári Marijinszki Színháznak készített, Csipkerózsikát 1890 januárjában mutatták be először és hamarosan óriási sikert aratott. Marius Petipa koreográfiája a klasszikus balettrepertoár egyik legtökéletesebb darabjaként valamint Petipa főműveként tartják számon. A mai, Jurij Grigorovics-féle koreográfia 2011-ben készült.