Bővebben a filmről
A HVG Filmklub bemutatja:
Tűz a tengeren – Mi mozgatja a menekülthullámot?
2017. április 24. 19.00 Puskin mozi
Az 2016-os Berlini Filmfesztiválon fődíjat nyerő, majd Oscar-jelölésig jutó Tűz a tengeren című olasz-francia dokumentumfilm egészen szokatlan módon kalauzol minket a menekültválság egyik gócpontjára, az olaszországi Lampedusa szigetére. Az olasz nyelvű, feliratos film kommentár nélkül, hol humorral, hol letaglózó szenvtelenséggel tárja elénk a látszólag nyugodt hétköznapjait élő szigetlakók és a tőlük pár kilométerre az életükért küzdő menekültek helyzetét.
A film előtt a terrorizmus, a pénzmosás és az emberkereskedelem nemzetközileg elismert szakértője, Loretta Napoleoni beszél a dzsihádista szervezetekkel összefonódó emberkereskedői csoportok működéséről és hátteréről.
Napoleoni előadása – és az Emberkereskedők című új könyve – a váltságdíjjal kapcsolatos alkudozásokban és mentőakciókban részt vevő túsztárgyalókkal, terrorelhárító szakértőkkel, a biztonsági szolgálatok tagjaival és egykori túszokkal készített exkluzív interjúkra épül. Az előadás angol nyelvű.
A HVG Filmklub azokhoz szól, akik nem állnak meg a hangzatos szalagcímeknél, hanem a világpolitikai, gazdasági vagy kulturális folyamatok hátterét is érteni akarják, az álhírek korában az igazságot kutatják. A filmklubban ezért Magyarországon kevés figyelmet kapó, vagy be sem mutatott, ám annál értékesebb filmekkel, és a témában jártas szakértőkkel adunk minél szélesebb képet egy-egy fontos témáról.
Jegyár: 1900 Ft (a jegy árából 1000 Ft az előadás helyszínén HVG Könyvekre levásárolható. Könyvenként legfeljebb 1000 Ft kedvezmény érvényesíthető).
Tűz a tengeren
rendező:  Gianfranco Rosi
forgatókönyvíró:  Gianfranco Rosi   Carla Cattani
operatőr:  Gianfranco Rosi
producer:  Donatella Palermo   Gianfranco Rosi
vágó:  Jacopo Quadri
Szereplők:
Pietro Bartolo 
   Samuele Caruana 
   María Costa 
   Mattias Cucina 
Lampedusa szigete az elmúlt években számtalan alkalommal szerepelt a hírekben, mivel a szicíliai sziget vált a mediterrán bevándorlási krízis egyik fő központjává. A jobb élet reményében több százezer menekült érkezett az alig hatezer lakosú szigetre Afrikából és a Közel-Keletről. Gianfranco Rosi hosszú hónapokat töltött Lampedusán, hogy kamerájával rögzítse az eseményeket, egyúttal bemutassa a szicíliai közösség kultúráját és mindennapjait. Filmjében a helyiek hétköznapi élete mellett a hetente a szigetre érkező több száz menekült túlélésért folytatott küzdelmébe is bepillantást enged. Mindezzel párhuzamosan ismerhetjük meg Samuele-t, a 12 éves helyi kisfiút, aki a helyi tengeri hagyományoknak ellentmondva a szárazföldön érzi igazán elemében önmagát.






