Ludwig van Beethoven

Megosztom

Puskin Klasszikusok sorozat következő előadása: Beethoven 1. szimfónia

Puskin Klasszikusok
2012. szeptember 20. 19.00, Puskin mozi
Ludwig van Beethoven: 1. szimfónia
közreműködik:  Berlini Filharmonikusok, vezényel: Claudio Abbado
Az EuroArts támogatásával

Az előző félévben nagy sikerrel vetített Mahler-szimfóniák után a Puskin Klasszikusok sorozat következő előadásaiban Beethoven szimfóniáit vetítjük a Berlini Filharmonikusok előadásában, Claudio Abbado vezényletével.
Az első alkalommal Beethoven 1. szimfóniája lesz látható és hallható szeptember 20-án 19.00 órai kezdettel a Puskin moziban.
Jegyek válthatók a mozi pénztárában valamint internetes felületünkön.

Az 1. szimfónia keletkezéséről nagyon keveset tudunk. A későbbi szimfóniák kidolgozásában nagy szerepet játszó vázlatfüzetek, ebben az esetben nincsenek segítségünkre, ennél a műnél csak a végleges változatot ismerjük, a hozzá vezető fokozatok kísérleteit nem. Beethoven meglehetősen későn 30 éves korában írta meg első szimfóniáját. Az egyik oka annak, hogy ilyen későn kezdett szimfóniát írni, talán az lehetett, hogy felelősségérzete és büszkesége nem engedte, hogy tökéletes mesterségbeli tudás és emberi érettsége fokának elérése előtt mérkőzzön meg Mozart és Haydn művészetével. A másik oka az lehetett, hogy eddig mind Mozart (leszámítva az utolsó 3 szimfóniát) mind pedig Haydn megrendelésre irt csak szimfóniákat, csak akkor ha kifejezetten kérik tőle és kedvező alkalom nyílik az előadására, Beethovennél egyelőre hiányzik az indításnak ez a része.
Beethovent abban az időben elsősorban, mint zongoraművészt, és mint kamaraművek szerzőjét tisztelték, és barátai, pártfogói elsősorban zongoraműveket, és kamaramuzsikát vártak tőle, ezért a beethoveni szimfóniák közönségét magának a szerzőnek kellett megteremtenie, és ezért hatalmas szerzői esteket adott ezekben az időkben 1774 és 1775 között Johann Georg Albrechtsberger tanította az ifjú Beethoven-t ellenpontra, és innen származnak az első szimfonikus vázlatok. Beethoven "Zur Sinfonie" felírással két változatban feljegyzett magának egy C-dúr szimfónia kezdőtémáját, ami kísértetiesen hasonlít az első szimfónia finálé tételének főtémájához.
Beethoven 1800. április 2-án tartotta első nagyszabású estjét, amit saját maga finanszírozott. Természetesen már előtte is szerepelt mint zongoraművész, de zeneszerzőként ez volt az első igazán fontos fellépése. A hangverseny műsora a következő volt:

  1. "Nagy Szimfónia a néhai Mozarttól
  2. Ária Haydn Teremtéséből.
  3. Nagy zongoraverseny Beethoventől, a szerző előadásában
  4. Beethoven: Szeptett
  5. Duett Haydn Teremtéséből
  6. Beethoven szabad fantáziája zongorán.
  7. Beethoven: Új nagy szimfónia nagyzenekarra"

A hangverseny hatalmas sikert aratott. Beethoven a másik két klasszikus mester mellé emelkedett, és egy csapásra Európa egyik vezető szimfonikusa lett.

Claudio Abbado
Apja az ismert hegedűművész, Michelangelo Abbado. Tanulmányait a Milánói Konzervatóriumban és a Bécsi Zeneakadémián végezte. 1968–1986-ig a milánói Scala karmestere, 1971-től pedig művészeti igazgatója. Nemzetközi ismertségre akkor tett szert, amikor 1963-ban megnyerte a Dimitri Mitropoulos karmesterversenyt: lehetőséget kapott, hogy 5 hónapig a New York-i Filharmonikusokkal dolgozzon. Hamarosan elismert zenekarok zeneigazgatójaként tevékenykedett: a London Szimfonikus Zenekarban, az Európai Közösségek Ifjúsági Zenekarában, a bécsi Állami Operában, a Bécsi Filharmonikusoknál illetve a Berlini Filharmonikus Zenekarban.

Berlini Filharmonikus Zenekar
Az 1867-ben alapított Berliner Philharmoniker  talán a világ legjobb zenekaraként említhető. Olyan kimagasló művészek formálták arculatát, mint Hermann Levi, a magyar származású Richter János, Felix von Weingartner, Johannes Brahms, Edward Grieg, Gustav Mahler, Richard Strauss és Hans Pfitzner. A vezető karmesterek névsora nem kevésbé illusztris: Hans von Bülow (1887–1892), Arthur Nikisch (1895-1922), Wilhelm Furtwängler (megszakítással 1922-54), Leo Borchard, Sergiu Celibidache, Herbert von Karajan (1955-89), 1989-től Claudio Abbado, 2002-től pedig Sir Simon Rattle. A zenekarnak pillanatnyilag három magyar tagja van, a hegedüs Almási Zoltán, továbbá mindkét szólótrombitás: Velenczei Tamás és Tarkövi Gábor.

(forrás: Wikipédia)